Ahmet Büke ile “Varamayan” Üzerine

Sevgili Ahmet Büke’nin son öykü kitabı “Varamayan” vesilesiyle okulumuzun sosyal medya araçlarında yayınlamak üzere geçtiğimiz mart ayında yaptığımız mini e-söyleşiyi kaybolmaması adına kendi blogumda da paylaşmak istedim.

VARAMAYAN KAPAK

Ekim 2019’da yayınlanan “Varamayan” isimli son öykü kitabınız 5 ay gibi kısa sürede 4. baskıyı gördü. Okurların ilgisinden memnun musunuz?

Ahmet Büke: Kısa sürede, pek de tanıtım çalışması olmadan bu baskıya ulaşması beni de şaşırttı. Çok alışık olmadığım bir durum olduğu için “tesadüf” vakası diye değerlendiriyorum. Umarım okuyanlar beğenmiştir.

Bazı öykü ve roman kişileri yıllardır yakınımızda ya da çevremizde bir yerlerde yaşar gibidir. Öykülerinizdeki kahramanlardan yalnızca biri geleceğe kalacak olsa hangisini tercih ederdiniz? 

Ahmet Büke:  Varamayan Ahmet kalsın isterdim. Çünkü Ahmet hep yolda. Yolda olmak yaşamaya devam etmek demek. İyisiyle kötüsüyle hayatın içinde olmak demek.

Öykülerinizde geleneksel kalıpların ötesinde,  yeni ve özgün anlatım teknikleri
kullanıyorsunuz. Peki, hayatınızda da öykülerinizde denediğiniz gibi yenilikten hoşlanan biri misiniz?

Ahmet Büke: Başkaları için sıkıcı sayılabilecek ama benim sevdiğim bir hayatım var: az mekân, az insan, az kitap.

Öykülerinizde sürekli  geriye,  geçmişe dönüşler göze çarpıyor. Bunun belli bir nedeni var mı? Ahmet Büke de geçmişe döner mi sık sık?

Ahmet Büke: Rüyalarımda en çok çocukluğumu görüyorum. Gündelik hayatımda pek düşünmüyorum ama öykü yazmaya oturunca da mutlaka çocukluğumdan bir an ya da karakter oluyor.

Öykülerinizi yazdıktan sonra fikrini merak edip paylaştığınız biri var mı? Kendi öz eleştiri süzgecinizi yeterli buluyor musunuz? 

Ahmet Büke: Yakınımdaki bir iki kişiye mutlaka okutuyorum.

Kendinizi edebiyat dünyasında gerek estetik gerek politik bağlamdaki duruşuyla akraba olarak gördüğünüz yazarlar var mı? Varsa birkaçının ismini bizimle paylaşabilir misiniz? 

Ahmet Büke: Sait Faik ile Orhan Kemal’in çırağı sayarım kendimi. Hep öyle de kalacağım.

Vakit ayırıp sorularımızı cevapladığınız için çok teşekkür ederiz. Sağlıkla kalın. 

Ahmet Büke: Sevgiler.

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazar: Ali Esen

1987’de Çanakkale'nin Biga ilçesinde doğdum. İstanbul Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden 2010 yılında mezun oldum. —— I was born in Biga/ Canakkale/ Turkey in 1987. Graduated from the Department of Turkish Language and Literature (Turkology) at Istanbul University in 2010. I am Istanbul based freelance photographer. —— Ekipmanlar/ Equipments Nikon F601 Kodak TRI-X 400 Professional Black-and-White, 35mm Film Nikon D80 Nikon 50mm f/1.8 AF-D Samsung Galaxy J7 Prime —— İletişim/ Contact aliesen@hotmail.com

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s