Eğitim Vizyonu Belgesi

2023 Eğitim Vizyonu Belgesi (İNDİR)

“İhtiyacımız olan şey kahramanlar değil, kahramanlara ihtiyaç duymayan bir toplum olmalı.” Bertolt Brecht

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, tam 140 sayfalık Eğitim Vizyon Belgesi’nin sunumunu nihayet gerçekleştirdi. Göreve geldiği günden beri hakkında övgüler, efsaneler, şüpheler dile getirildi. Olumlu ve olumsuz ön yargıları besleyecek her türlü görüşe rastlamak mümkündü.  Yine milletçe bir kahraman arayışının heyecanı içerisine girmiştik ve beklentilerimiz hayli yüksekti.

superman

İki yıl, devlet liselerinde ders ücreti karşılığında -yani ücretli- öğretmen olarak çalıştım. Halihazırda ise bir özel lisede çalışıyorum. Bu sayede her ikisinin de çalışma koşullarının öğretmenler açısından ne ifade ettiğini iyi bildiğimi düşünüyorum. Mülakatla alımların başladığı günden itibaren KPSS ile devlet okuluna girme teşebbüsünde dahi bulunmadım.  Mezun olan ve olacak öğretmenler açısından en kritik iki sorun şuydu:

  1. Ücretli ve sözleşmeli öğretmenlik uygulamaları.
  2. KPSS’ye ek olarak mülakatla -haksız şekilde- memur alımı yapılması.

Öğretmenler için hayati anlamı olan bu iki sorun çözülmedi, daha kötüsü şu ki bu sorunların çözülmek istendiğine dair bir umut ışığı dahi verilmedi. Ama üç aydır “Kahraman” olarak görülen Ziya Selçuk, liderinin “yüksek himayelerinde” gayet mutlu ve umutlu görünüyordu.

Ders saatleri azalacakmış, müfredat değişecekmiş, dijital dönüşüm yapılacakmış; liyakat, yüksek lisans, terfi ve daha nice dikkatle, ince hesapla seçilmiş sözcük. Öğretmenler arasındaki eşitsizliği ve emek sömürüsünü unutturmaya çalışan 140 sayfa tutarında bir vizyon. Ne de olsa “Öğretmenlik kutsaldır!” değil mi?

Reklamlar

Yazar: lapeaudumonde

1987’de Çanakkale'nin Biga ilçesinde doğdum. İstanbul Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden 2010 yılında mezun oldum. —— I was born in Biga/ Canakkale/ Turkey in 1987. Graduated from the Department of Turkish Language and Literature (Turkology) at Istanbul University in 2010. I am Istanbul based freelance photographer. —— Ekipmanlar/ Equipments Nikon F601 Kodak TRI-X 400 Professional Black-and-White, 35mm Film Nikon D80 Nikon 50mm f/1.8 AF-D Samsung Galaxy J7 Prime —— İletişim/ Contact aliesen@hotmail.com

“Eğitim Vizyonu Belgesi” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s